Joseph Hubertus Pilates PİLATES'İN DOĞUŞU

Pilates, son yılların belki de en çok tercih edilen egzersiz sistemi. Bu sistemi geliştiren ise kültür fizik uzmanı Joseph Hubertus Pilates...


Joseph Pilates, 1883 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Çocukken, ateşli romatizma, astım ve raşitizm hastalıklarına yakalanmıştı ve oldukça zayıf bir solunum sistemine sahipti. Genel sağlık durumunu iyileştirebilmek için vücudunu ve zihnini güçlendirecek yollar aramaya başladı.


Pilates, 1.Dünya Savaşı patlak verdiği sırada İngiltere’de yaşayan Alman vatandaşlarındandı. Bundan dolayı İngiltere’de bir kampta düşman ilan edildiler.


İşte bu dönemler, Pilates’in kendi egzersiz sistemini geliştirmeye başladığı zamanlardı. Savaş sürecinde hastalık ve yaralanmalar yüzünden acı çekenlere, göz altına alınanlara ve askerlere kadar birçok kişiye bir çeşit hemşirelik yaptığı Man Adası’na gönderildi. Burada hasta yataklarından esinlenerek pilates aletlerinin ilki olan “Cadillac”ı icat etti.


Pilates, savaştan sonra Almanya’ya döndü. 1925 yılında edinmiş olduğu derin tecrübeler göz önünde tutularak hükümet tarafından Alman ordusunu eğitmesi istendi.


1929 yılında Pilates, ABD’ye geldiğinde yaratmış olduğu egzersiz sistemini çok geniş kitlelere ulaştırabilmek için, yolculuk sırasında tanıştığı eşi Clara ile New York 8.Cadde’de bir kondisyon stüdyosu açtı. İlk öğrencileri büyük dansçılardı ve dolayısıyla stüdyosu kısa zamanda önemli dans topluluklarını etkiledi.


“Your Health” (Sağlığın, 1934) ve “Return to Life Through Contrology” (Kontrolojiyle Hayata Dönüş, 1945) adında iki kitap yazan Pilates, 1967 yılında 83 yaşında hayata gözlerini yumdu ancak eşi Clara stüdyoyu işletmeye devam etti ve onun notlarını birleştirerek kitaplarını oluşturdu.


Tüm bunların sonunda Joseph Pilates’in yöntemi daha geniş bir görünürlük kazandı. Bu durum, 1980’lerde birinci nesil eğitmenlerin yeni eğitmenleri eğitmesiyle hız kazandı.


2000 yılında “Pilates” kelimesi Joseph Pilates tarafından oluşturulmuş özgün bir terim ve egzersiz yöntemi olarak tescillendi ve literatüre girdi.


Yaratıcısının ölümünden sonra bu metodu canlı tutan onlarca kişinin çabası sayesinde “Pilates”, çoğumuzun hayatının birer parçası olan bir kelime haline geldi.


Bu mükemmel egzersiz sistemi için başta Joseph Pilates’e ve onun öğrencilerine minnettarız.


Melis Erenkaya / Kasım 10 2018